Na terenie gminy Świętajno funkcjonują dwa Kluby „Senior+”, utworzone w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020:
Klub „Senior+” z siedzibą w Świętajnie, ul. Mickiewicza 13 oraz
Klub „Senior+” z siedzibą w Spychowie ul. Plac Wolności 1
Kluby wprowadzone zostały do struktury organizacyjnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętajnie i są przez niego prowadzone. Działalnością Klubów kieruje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętajnie.
Funkcjonowanie Klubów finansowane jest w całości ze środków własnych Gminy Świętajno.
Każdy z Klubów dysponuje 25 miejscami.
Kluby czynne są 2 dni w tygodniu po 4,5 godziny dziennie z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Uczestnikami w Klubach Senior+ są osoby nieaktywne zawodowo w wieku 60+, zamieszkujące Gminę Świętajno. Uczestnictwo jest nieodpłatne.
Przynależność do Klubu jest dobrowolna i odbywa się na podstawie Deklaracji uczestnictwa.
Celem głównym prowadzenia Klubów Senior+ jest przeciwdziałanie izolacji
i marginalizacji osób starszych oraz ich aktywizacja w kierunku podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości ich życia.
Na cel główny składają się cele szczegółowe:
- aktywowanie środowiska seniorów do wspólnego i zorganizowanego spędzania czasu wolnego;
- pomoc w utrzymaniu kondycji psychofizycznej;
- aktywizacja osób starszych w celu podejmowania działań zmierzając do poprawy jakości ich życia;
- pomoc osobom starszym w nabywaniu umiejętności organizacji czasu wolnego;
- odkrywanie i rozwijanie zainteresowań, poszerzanie i zdobywanie wiedzy
oraz zaspokajanie potrzeb kulturalnych, towarzyskich; - wspieranie rodzin w opiece nad osobami starszymi.
Kluby Senior+ działają w oparciu o roczne programy pracy oraz miesięczne harmonogramy pracy.


